Bir gün sabah kalktığımda canım ekmek yapmak istedi. Ama aklımda bişey vardı. Ekmek hamuruyla minik ekmekler yapsam..her birinin içini kahvaltılık birşeyle doldursam…

Annemin kitabını açıp ekmek tariflerini karıştırdım. Kayın biraderim bize marine edilmiş zeytin ve güneşte yarı kurutulmuş kiraz domatesi hediye etmişti. Birde peynirli olsun dedim, beyaz peynirli iç hazırladım. Tam kahvaltılık!! :)

Not: İlk başta aşağıdaki ekmek tarifinin yarısını yaptım. 20 c.m. büyüklüğünde kare fırın tepsisine tam oldu. Aşağıdaki tarifi en büyük dikdörtgen borcama uyguladım.

 

DSC_0731-2

Mikserin kabına unu eleyin. Şekeri, mayayı ve tuzu ilave edin.

DSC_0736

Çiğ kremayı ve sıvıyağını orta boy tencerenin içinde orta hararetli ateşte ara da bir karıştırarak ısıtın. Eğer mutfak termometreniz varsa 120-130F’ye gelinceye kadar ısıtın. Yoksa, sıvının ısısını bileğinizin iç kısmında kontröl edebilirsiniz. Ilık olması gerekiyor

DSC_0746

Ilık sıvı malzemeyi kuru malzemelere ekleyip yumuşak ele yapışmayan hamur elde edinceye kadar yoğurun. Yaklaşık 7 – 10 dakika yoğurun.

(Hamur ele yapışırsa azıcık un ilave edin. Eğer çok kuru olursa, azıcık ılık su ilave edin)

DSC_0232

Hamurun bulunduğu kabın üstünü iyicene kapatıp 45 dakika kadar kabarması için ılık bir yerde bırakın. Hamur yaklaşık iki misli olacaktır.

DSC_0757

DSC_0770

Kabarmış hamuru 5 c.m. büuüklüğünde yumaklara yuvarlayın.

DSC_0753

DSC_0778

DSC_0779

Yumakların bir tanesini merdaneyle 12 – 15 c.m. uzunluğunda açın.

DSC_0780

Size en yakın olan uça ½ yemek kaşığı içten koyun.

DSC_0782

DSC_0785

DSC_0788

DSC_0805

Hamuru sıkıca sarıp keskin bir bıçakla yarıdan kesin. Kestiğiniz taraf alta gelecek şekilde yan yana yağlanmış fırın tepsisine dizin.

Diğer yumaklarla aynı işlemi tekrar edin.

 

 

 

DSC_0833

Fırçayla üstlerine süt sürün.

 

 

 

DSC_0898-2

Önceden ısıtılmış fırında 30 – 40 dakika veya üstleri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkarıp 10 dakika kadar soğmasını sağlayıp servisini yapın.

 

 

DSC_0913

 

 

DSC_0986

 

 

DSC_0980

 

 

İçleri Dolgulu Minik Ekmekler 

Malzemeler

Hamur Malzemeleri:

6 su bardağı un

2 su bardağı çiğ krema

½ su bardağı sıvıyağ

2 yemek kaşığı şeker

2 yemek kaşığı maya

2 yumurta, çatalla hafif çırpılmış

2 tatlı kaşığı tuz

üstüne sürmek için süt

 

İç Malzemeleri:

1 su bardağı çekirdekleri alınmış zeytin, küçük doğranmış

1 su bardağı güneşte kurutulmuş kiraz domatesi, küçük doğranmış

1 su bardağı çatalla ezilmiş beyaz peyniriyle 1 tatlı kaşığı kekik karışımı

 

Hazırlanışı

1. Mikserin kapına unu eleyin. Şekeri, mayayı ve tuzu ilave edin.

2. Çiğ kremayı ve sıvıyağını orta boy tencerenin içinde orta hararetli ateşte ara da bir karıştırarak ısıtın. Eğer mutfak termometreniz varsa 120-130F’ye gelinceye kadar ısıtın. Yoksa, sıvının ısısını bileğinizin iç kısmında kontröl edebilirsiniz. Ilık olması gerekiyor

3. Ilık sıvı malzemeyi kuru malzemelere ekleyip yumuşak ele yapışmayan hamur elde edinceye kadar yoğurun. Yaklaşık 7 – 10 dakika yoğurun. (Hamur ele yapışırsa azıcık un ilave edin. Eğer çok kuru olursa, azıcık ılık su ilave edin)

4. Hamurun bulunduğu kabın üstünü iyicene kapatıp 45 dakika kadar kabarması için ılık bir yerde bırakın. Hamur yaklaşık iki misli olacaktır.

5. Kabarmış hamuru 5 c.m. yumaklara yuvarlayın.

6. Yumaklardan bir tanesini merdaneyle 12 – 15 c.m. uzunluğunda açın. Size en yakın olan uça ½ yemek kaşığı içten koyun. Hamuru sıkıca sarıp keskin bir bıçakla yarıdan kesin. Kestiğiniz taraf alta gelecek şekilde yan yana yağlanmış fırın tepsisine dizin. Diğer yumaklarla aynı işlemi tekrar edin.

7. Fırcayla üstlerine süt sürün.

8. Önceden ısıtılmış fırında 30 – 40 dakika veya üstleri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkarıp 10 dakika kadar soğmasını sağlayıp servisini yapın.

 

sevgiler

 

 

 

Please follow and like us:

Related posts: