Bir kaç aydır safrakesemde sorun olduğunu hissediyordum…sağ tarafımda oluşan bir sancıyla başlayan sorunların ardından, biraz araştırdım ve safrakesemde taş olduğunu süphe ettim. Ve bir ultrason’dan sonra, süphelerimin gerçek olduğunu öğrenmiş oldum.

Genellikle yemek yedikten sonra gelen sancılar, iki hafta önce hiç birşey yemediğim halde teşrif ettiler..ve dört gün çok ağır sancılandım. :(

Sancıların ağırlığı beni endişelendirdiğinden doktordan randevü aldık, ve üç günlük hastahane konaklamamdan sonra, eve döndüm. Burada detaylere girmek istemiyorum…sağlığımın burada bahsedilmesi pek iştah açıcı olmadığını düşünüyorum. Yanlız, kısacası, Rabbime şükürler olsun, şimdi çok iyiyim.

Ama yediklerime son derece dikkat etmek zorundayım!

Bir hafta dinlenme ve can sıkıntısından sonra, nihayet mutfağımın yolunu tekrar buldum. Annemin yaptığı Erişteli Mercimek Çorbası canım çekti…ve Allahtan evde annemin bana verdiği ev eriştesi vardı :))))

Ama anneciğim kusura bakma, tarifini benim sağlığma uyacak şekilde değiştirdim..inşallah başka bir zaman aynı senin yaptığın gibi yapıp yayınlıyacağım…söz ;)

Tamamen yağsız yaptım bu çorbayı…ayrıca, yoğurtta vardı..ben kullanmadım..ama yinede çok lezzetliydi ;)

 

 

 

 

Erişteli  Mercimek Çorbası (6 kişilik)

Malzemeler

1 adet orta boy soğan

½  yemek kaşığı biber salçası

1 yemek kaşığı salça                           

2 diş sarmısak

1 kase az haşlanmış yeşil mercimek

½ kase ev eriştesi veya arpa şehriyesi

1 tatlı kaşığı tuz

1 ½ litre su

 

Köftesi için:

100 gram kıyma

½ tatlı kaşığı tuz

¼ tatlı kaşığı karabiber

 

Hazırlanışı:

1. Fırını 200C dereceye (400F) ayarlayın.

2. Köftesi için kıymayı, tuz ve karabiberle beraber yoğurun. Nohuttan az büyük misket gibi yuvarlayıp yağlanmış tepsiye dizip 15 dakika pişirin..

3. Derince bir tencerede ince kıyılmış soğanı biraz kavrun. Domates salçası, biber salçası ve dövülmüş sarmısağı ilave edin. Birkaç kere daha çevrip yeterli suyu ekleyin. Su kaynayınca mercimeği, erişteyi, kızarmış köfteleri ve tuzunu ilave edin.

4. Kaynayınca ocağın ısısını kısıp 15 dakika kadar pişirin.

5. Eğer daha suya ihtiyacı varsa eklyip bir taşım kaynatın. Ocaktan alıp servis için hazırların.

(bu çorbanın üstüne eritilmiş tereyağı, kuru nane ve pul biberi karışımı gezdirilir)
 
 
Afiyet olsun :)
 
 

 
 
 
 

Please follow and like us:

Related posts: