Bir kaç ay önce şekeri tamamen kesmeye karar verdik…bir denemeydi (ve yakında çok büyük faydalar gördüğümüz o denemeye inşallah yeniden başlıyacağız :) ) Şekeri kestik derken rafine edilmiş toz şekeri ve benzeri şeyleri kestik. İnsan böyle bir şeyi dikkate aldığı zaman dışarıda satılan bir çok gıdada şekerin nasıl kullanıldığının farkına varıyor.

Benim gibi tatlı yapmayı seven birisi için pek kolay birşey değildi bende şeker yerine kullanbileceğim alternatif tatlandırıcı kullanılmış tariflerin peşine düştüm. Alternatif derken sakarin ve ona benzer suni tatlandırıcıları zaten hiç kullanmam..ama mesala bal, hurma ve ona benzer doğal tatlandırıcılarla yapılmış tatlılar arıyordum. İşte o sırada bu tarifi gördüm…Ballı Vanilyalı Kremalı Fıstıklı Pasta. Bal kelimesini görünce heyecanlandım…ama tarifi okuyunca içinde şeker olduğunu fark ettim. Bal tatlandırıcı olarak değil ama aroması için kullanılıyordu bu tarifte.

O zamanki uyguladığımız rejime uygun olmasa bile, aklıma düştü. Tarifi okuyunca antep fıstıklı kekin ballı kremayla birleşmesinin çok güzel olacağını düşündüm…

Şunu eklemeliyim…kek pasta tatlı pişirime esnasınında her zaman daha sağlıklı alternatifler aramışımdır. Ama ben denediklerimden sonra şu sonuca vardım: sağlıklı alternatif malzemeyle yapılan tatlı kesinlikle hakikisinin yerini tutmuyor. ‘Evet bu o gün yaptığım nefis çıkolatalı pastanın yerini tutar’ dediğim hiçbir tarif görmedim ve denemedim. Sağlıklı malzemeyle yapılan tatlı belki o içimizdeki tatlı arzusunu kırmaya yeter, ama hakikisinin yerini tutmuyor…bu benim görüşüm…

Joanne Eats Well With Others blogunda bulduğum bu tarifi denemeye anca fırsatım oldu. İlk deneyişimde fırınımı yeni denediğimden pişirme ayarlarına henüz alışık değildim. İstediğim sonuca varamadığımdan keke kremayı sürmedim…öylecene fıstıklı kek olarak yedik ve yinede çok güzeldi.

İkinci yapışımda pastayı olduğu gibi Mohammed’le iş yerine yolladım…tadına bile bakmamıştım. İs yerindeki arkadaşları çok beğenmişler. Bir dilim alan bir daha almış :))

Üçüncüsünde, yeni evlenen kız kardeşim için damadın teyzesi bir davet vermişti…oraya götürdüm ve sonunda denem fırsatım oldu! .

Evet…gerçekten antep fıstığıla ballı krema çok ilginç ama aynı zamanda çok güzel bir pasta ortaya koydu…

Bunu yaparken birde vidosunu çekip YouTube’daki kanalıma yükledim..aşağıda vidyosu var. Veya YouTube’dan Jar of Vanilla – TR kanalımdan…veya http://jarofvanilla.com/vidyolar linkinden ulaşabilirsiniz…

 

 

Pistachio Cake

 

 

Antep Fıstıklı Pasta

Bu antep fıstıklı pasta hafif ve tadına doyamıyacağınız lezzette…kremasındaki bal, fıstıklı kek’le birleştiğinde çok güzel bir lezzete sonuç veriyor! Şimdiden afiyet olsun…

Bu vidyoda detaylı olarak pastayı nasıl yaptığımı gösteriyorum. Eğer sorunuz olursa lütfen yorum bıramayı unutmayın…en kısa zamanda size yardımcı olmaya çalışırım! :)

Malzemeler

Fıstıklı Kek
1 su bardağı antep fıstığı
2 1/2 su bardağı kek unu (yerine ne kullandığımı öğrenmek için okumaya devam edin)
3/4 su bardağı sade un
1 yemek kaşığı kabartma tozu
1 tatlı kaşığı karbonat
a fiske tuz
1 su bardağı (200 gram) yumuşamış tereyağı
1 3/4 su bardağı toz şekeri
2 tatlı kaşığı vanilya
1 adet büyük yumurta
3 yumurta akı, oda sıcaklığında
1/4 tatlı kaşığı tartar kremi
1 1/2 su bardağı buzlu su

*Benim bulunduğum yerde kek unu bulunmadığından ben bu karışımı kullanıyorum: 2 1/2 su bardağı sade un ölçtüm. Her su bardağı istenilen kek unu için, undan 2 silme yemek kaşığı un çıkardım. Toplam 5 silme yemek kaşığı un çıkardım. Çıkardığım unun yerine mısır nişastası ilave ettim. Toplam 5 silme yemek kaşığı mısır nişastası ilave edip beraber eledim. Bu yaptığım uygulamayı sadece kek unu için yaptım. Geriye kalan malzemeler yukarıda yazdığım gibi kullandım.

Ballı Krema
1 1/2 su bardağı toz şekeri
1/3 su bardağı sade un
1 1/2 su bardağı süt
1/3 su bardağı krema
1 1/2 su bardağı (300 gram) küçük parçalara bölünmüş yumuşak tereyağı
1 tatlı kaşığı vanilya extract
3 yemek kaşığı bal

Kullanılan ölçüler metrik ölçüleridir:
1 su bardağı = 250 ml
1 yemek kaşığı = 15 ml
1 tatlı kaşığı = 5 ml

 

Hazırlanışı

Kekin Hazılanışı

1. Fırını 162C’ye (325F’ye) ayarlayın. 3 adet yuvarlak 23 c.m. (9 inç) kek kalıbını yağlayın, diplerine yağlı kağıt koyun, tekrar yağlayın ve unlayın.

2. Ölçü kabına biraz buz koyun. Üstüne 1 1/2 bardak işaratine kadar soğuk su ilave edin ve sonra kullanılmak üzere bir kenar koyun.

3. Fıstıkları mutfak robotunda iri parçalar oluşuncaya kadar çekin. 2 yemek kaşığı fıstığı küçük  bir kaseye ayırıp geriye kalan fıstıkları ince çekin.
İnce ve iri çekilmiş fıstıkları büyük bir kaba alıp tel çırpıcıyla karıştırın.

4. Fıstıkların üstlerine unları, kabartma tozunu, karbonatı eleyip tel çırpıcıyla iyicene karıştırın.

5. Başka bir kapta tereyağını kremleşinceye kadar 3 dakika çırpın. Şekeri ve vanilyayı ilave edip 3 dakika daha çırpın. Karıştırma kabın dibini ve kenarlarını spatulayla sıyırın.

6. Yumurtayı ilave edip tamamen karışıncaya kadar çırpın.

7. Un/fıstık karışımını buzlu suyla 3 defada sırayla tereyağ/şeker karışımına ilave edip, her ilaveden sonra iyicene karışıncaya kadar çırpın.

8. Orta boy temiz bir kapta yumurta aklarını ve krem tartar’ı kar beyaz olup kabarıncaya kadar çırpın. (yumurta akları iki misli olacaklardır ve çırpıcıyı akların içinden çıkarttığınızda hafif yumuşak tepe oluşaktır)

9. Dikkatlice akları kek hamuruna ilave edip tamamen karışmalarını sağlaayın.

10. Mutfak terazınız varsa kek hamurunu ölçün ve tepsilere eşitçe bölüştürün (Kek hamuru = Toplam ağırlık – Kabın ağırlığı). Mutfak terziniz yoksa göz kararıyla eşitçe bölüştürün.

11. Önceden ısıtılmış fırında 35 – 40 dakika kadar pişirin. Ortaya batırılan kürdan bir kaç kırıntıyla çıkacaktır.

12. Keklerin tepsilerinde 20 dakika kadar soğmalarını sağlayın. Ilık kekleri tepsilerinden çıkarıp soğma telinde tamamen soğuyuncaya kadar bekletin.

Keklerin aralarına krema sürmeden altlarındaki yağlı kağıtları almayı unutmayın!

 

Kremanın Hazılanışı:

1. Kalın tabanlı orta boy tencerede unu, şekeri, çiğ kremayı, ve sütü pürüzsüz oluncaya kadar çırpın.

2. Orta hararetli ateşte koyulaşıncaya ve fokurdamaya başlayıncaya kadar devamlı çırpın (veya karıştırın).

3. Sıcak kremayı mikserin kabına alıp tamamen soğuncaya kadar yüksek ayarda çırpın (10 dakika kadar sürer).

4. Mikserin ayarını azaltıp soğuyan kremaya azar azar tereyağını ilave edip tamamen karışıncaya kadar çıpmaya devam edin.

5. Tereyağın hepsini ilave ettikten sonra mikserin ayarını yükseltin ve krema kabarıncaya kadar çırpın.

6. Kabaran kremaya balı ve vanilayayı ilave edip tamamen karışıncaya kadar çırpın.

Pastanın Hazırlanışı:

1. Keklerin üstlerini tırtıklı bıcaklar düzleştirin.

2. Pastanın ilk katını kek tahatasının üstüne koyup eşitçe bıraz krema yayın. İkinci katını kremanın üstüne koyun ve eşitçe biraz krema yayın. Üçüncü katını koyup kekin üstünden başlıyarak her tarafını ince tabak kremayla kaplayın.

3. Keki yarım saat buz dolabında dinlendirin.

4. Dinlenen pastanın üstüne ve kenarlarına eşitece her tarafını kaplıyacak şekilde krema sürün.

5. Dilediğiniz gibi fıstıkla süsleyin.

Afiyet Olsun

 

sevgiler

 

Please follow and like us:

Related posts: